Go Back   Knowfirst > Extra > Radio

Reply Post New Thread
  #1  
Old 27-07-06, 12:05 PM
Mark@'s Avatar
Mark@  Mark@ is offline Status: Offline
Administrator
Snowrider Champion
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 22,985
Finalists for 2006 Radio Awards

Five of Australia’s best-known on-air teams will battle it out to win this year’s Best On-Air Team (metropolitan) gong with finalists announced today in the Australian Commercial Radio Awards (ACRAs), including last year’s winners Merrick and Rosso Breakfast (Nova 969); along with The Kyle and Jackie O Show (2Day FM); Brendon Jones and Amanda Keller (WS FM Breakfast); The Cage (Triple M); and Ross Stevenson and John Burns (3AW Breakfast).

The well-known on-air teams join many of Australia ’s radio personalities and talking heads from across metropolitan, regional and country stations as finalists in the 18th annual ACRAs, with the winners to be announced at a gala ceremony at Sydney ’s Luna Park on October 14.

Another category hotly contested is the Best Talk Presenter (metropolitan) category with finalists including Stan Zemanek (2UE); Steve Price (2UE); Bob Francis (Fiveaa, Adelaide ) and Neil Mitchell (3AW).

Radio personalities Ray Hadley (2GB), Stan Zemanek (2UE), Peter Fitzsimons (2UE), Leon Byner (Fiveaa, Adelaide ) and Neil Mitchell (3AW) will battle it out to win the prestigious Best Current Affairs Commentator (metropolitan) category.

Nova 969’s Bianca Dye will be looking to make it two years in a row to win Best Music Presenter category (metropolitan) and joins others finalists Dave Higgins (Fox FM); Anthony Maroon (Triple M); Tim Blackwell (Nova 969) and Claire Marshall (Nova 937 in Perth).

2GB’s Ray Hadley will also be looking to make it three years in a row for the Best Sports Presenter (metropolitan) category and is a finalist along with Brian Taylor (Triple M); Graeme Hughes (2SM); Travis Winks (WS FM); Andrew Moore (2GB); Andrew Martin (Nova 969)and Clinton Grybas (3AW).

Organised by Commercial Radio Australia , on behalf of the radio industry, the Awards include 29 categories, which cover all areas of radio broadcasting including news, talk, sport, music and entertainment. The Australian Commercial Radio Awards differ from television’s Logie Awards, in that they are peer judged with judging panels comprised of industry members.

Nearly 1200 entries were received for this year’s Awards - registering one of the strongest responses on record, which augurs well for the event, according to chief executive officer of Commercial Radio Australia , Joan Warner.

Ms Warner said this year’s Awards will include a new format with statues presented over dinner and was again set to attract radio personalities and stars from around Australia .

A feature of the Awards is the Hall of Fame, which acknowledges a lifelong commitment to the Australian radio industry. Hall of Fame inductees include Rod Muir, John Laws, Bob Rogers, Gary O’Callaghan and Paul Thompson, CEO of DMG Radio.

Media Contact: Jenny Stevenson. Ph: 02 9281 6577 or 0402 214 039 . Please note: A list of finalists for 22 categories is attached. (4 Pages in total). Finalists in Brian White Memorial Award, Innovation and Excellence Award, Best Music Director, Best Station Sales Achievement, Best Salesperson, Most Popular Station Manager and Best New Artist on Commercial Radio are still to be announced. A list of finalists is also available at our website: www.commercialradio.com.au

FINALISTS FOR 2006 AUSTRALIAN COMMERCIAL RADIO AWARDS

Please note: Category Finalists are denoted with the following letters: Country> Provincial>Non Metropolitan>Metropolitan
BEST NEWCOMER ON-AIR
Ken Heatley – “Hot 20 – Stacks On”, Snow FM, Capital Radio, Jindabyne NSW C

Michael Pfeiffer – 3YB, ACE Radio Broadcasting, Warrnambool VIC C

Louise Poole – Gem FM, Super Network, Inverell NSW C

Sarah Killey – “For The Love Of Beer and Country Radio”, FM 104.7, Super Network, Grafton NSW C

Michael Walkley – Sea FM 90.9, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

Nathan Robb – “Nayta’s Nitemix Hot 30”, 3TR FM / 1242 3GV, ACE Radio Broadcasters, Traralgon VIC P

Kate Taylor – Canberra ’s 104.7 / Mix 106.3, Austereo / Australian Radio Network, Canberra ACT P

Michael Etheridge – The Edge 96.1, Australian Radio Network, Sydney West NSW P

Lachlan Kitchen – i98FM, Win Corporation, Wollongong NSW P

Gabby Millgate – B105 FM, Austereo, Brisbane QLD M

Corey Kay – Triple M, Austereo, Sydney NSW M

Ryan Fitzgerald – Nova 91.9, DMG Radio Australia, Adelaide SA M

Jabba – Nova 106.9, DMG Radio Australia , Brisbane QLD M
BEST NEWCOMER OFF-AIR

Amanda French – 101.9 Sea FM Fraser Coast , Macquarie Regional Radioworks, Maryborough QLD C

Bret “Muz” Murray – “Your Christmas Day”, 2DU, Super Network, Dubbo, NSW C

Jenna Hicks – 3HA / Mixx FM, ACE Radio Broadcasters, Hamilton VIC C

Chae Rogan – Wave 96.5 FM, Grant Broadcasting, Wollongong NSW P

Gareth Seager – 92.5 Gold FM / Sea FM 90.9, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

Sunny Sengupta – Sea FM 90.9, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

Leah Bramich – Sea FM Sunshine Coast , Macquarie Regional Radioworks, Sunshine Coast QLD P

Bruno Bouchet – 4BC / 4BH, Southern Cross Broadcasting, Brisbane QLD M

Mark Cruickshank – “Producer Talkin Sport”, 2SM / 1269, Super Network, Sydney NSW M

Scott Player – 2Day FM, Austereo, Sydney NSW M

Sean Sowerby – “3AW Sport”, 3AW 693, Southern Cross Broadcasting, Melbourne VIC M
BEST MUSIC PRESENTER

Ross Kay – “Eagle FM’s Hot 20“, Eagle FM 93.5, Capital Radio, Goulburn NSW C

Karina Singer – 93.1 Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Bundaberg QLD C

Matthew O’Reilly – 101.9 Sea FM Fraser Coast , Macquarie Regional Radioworks, Maryborough QLD C

Justin Coombes - Pearce – “Coombsie”, B-Rock FM 99.3, Bathurst Broadcasters, Bathurst NSW C

Mel Andersen – Sea FM Sunshine Coast , Macquarie Regional Radioworks, Sunshine Coast QLD P

K-Sera – The Edge 96.1, Australian Radio Network, West Sydney NSW P

Cameron St Clair – 101.3 Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Central Coast NSW P

Lynne Hayes – Star 1045, DMG Radio Australia , Erina NSW P

Dave Higgins – Fox FM, Austereo, Melbourne VIC M

Anthony Maroon – Triple M, Austereo, Sydney NSW M

Tim Blackwell – Nova 969, DMG Radio Australia , Sydney NSW M

Bianca Dye – Nova 969, DMG Radio Australia , Sydney NSW M

Claire Marshall – “Radio - A Great Way To Meet Men”, Nova 937, DMG Radio Australia , Perth WA M
BEST TALK PRESENTER
Matt Conlan – “Territory Today”, 8HA, Alice Springs Broadcasters, Alice Springs , NT C

Janeen Hoseman – 1503 2BS Gold, Bathurst Broadcasters, Bathurst NSW C

Craig S. Huth – 2RE AM 1557, Super Network, Taree NSW C

Meg Purtell – “ Hunter Valley Life”, 98.1 Power FM / 2NM, Grant Broadcasting, Hunter Valley , Muswellbrook NSW C

John MacKenzie – AM 846, AMI Radio, Cairns QLD P

Jonelle McKenzie – “Nelly at Night”, 92.5 Gold FM, Macquarie Regional Radioworks P

Mike Welsh – “Pollie’s Perks”, Talk Radio 1206 2CC, Capital Radio, Canberra P

Jeff Goodwin – 990 4RO, Prime Radio, Rockhampton, QLD P

Stan Zemanek – 2UE, Southern Cross Broadcasting, Sydney NSW M

Steve Price – 2UE, Southern Cross Broadcasting, Sydney NSW M

Bob Francis – Fiveaa, DMG Radio Australia, Adelaide SA M

Neil Mitchell – “3AW Morning Program”, 3AW 693 Southern Cross Broadcasting, Melbourne VIC M
BEST ON-AIR TEAM

Keith and Sarah – “Keith and Sarah Zoo FM Brekky”, Zoo FM, Super Network, Dubbo NSW C

Grant Johnstone and Carmen Braidwood – “The Grant and Carmen Breakfast Show”, Mixx FM, ACE Radio Broadcasters, Colac VIC C

Jon Vertigan and Shazz – “Jon and Shazz Breakfast Show”, Coast FM, ACE Radio Broadcasters, Warrnambool VIC C

Phebe Erwin and Dave Gorr – “The Big Breakfast with Phebe and Dave”, Wave 96.5 FM, Grant Broadcasting, Wollongong NSW P

Luke, Rob and Renae – “The Luke, Rob and Renae Show”, 102.9 Hot Tomato, Gold Coast QLD P

Paddy Gerrard and Ciel Stowe – “101.3 Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Central Coast , NSW P

The Kyle and Jackie O Show – “The Kyle and Jackie O Show”, 2Day FM, Austereo, Sydney NSW M

Brendan Jones and Amanda Keller – “WS FM Breakfast”, WS FM, Australian Radio Network, Sydney NSW M

The Cage – Triple M, Austereo, Sydney NSW M

Merrick and Rosso Breakfast – “The Merrick and Rosso Breakfast Show”, Nova 969, DMG Radio Australia , Sydney NSW M

Ross Stevenson and John Burns – “3AW Breakfast”, 3AW 693, Southern Cross Broadcasting, Melbourne VIC M
BEST CURRENT AFFAIRS COMMENTATOR

Ray Hadley – “Ray Hadley Morning Show”, 2GB, Sydney NSW

Stan Zemanek – 2UE, Southern Cross Broadcasting, Sydney NSW

Peter Fitzsimons – 2UE, Southern Cross Broadcasting, Sydney NSW

Leon Byner – Fiveaa, DMG Radio Australia, Adelaide SA

Neil Mitchell – “3AW Morning Program”, 3AW 693, Southern Cross Broadcasting, Melbourne VIC
BEST SPORTS PRESENTER

Glenn Wilson – “Saturday Sports”, 6KG, Macquarie Regional Radioworks, Kalgoorlie WA C

Phil Cole – 1503 2BS Gold, Bathurst Broadcasters, Bathurst NSW C

Geoff Mann – 2DU, Super Network, Dubbo NSW C

David Gillies – “The David Gillies Show”, New FM, Super Network, Newcastle NSW P

Beth Rep – 95.5 K-Rock, Grant Broadcasting, Geelong VIC P

Wayne Lansdown – “2005 Ovens And Murray Final”, 2AY, ACE Radio Broadcasters, Albury NSW P

Steve Allan – 107.7 2GO FM, Macquarie Regional Radioworks, Central Coast NSW P

Cam Sullings – “104.7 Balls N’ All”, Canberra ’s 104.7, Austereo / Australian Radio Network, Canberra ACT P

Brian Taylor – Triple M, Austereo, Melbourne VIC M

Graeme Hughes – “Co - Host”, 2SM, Super Network, Sydney NSW M

Travis Winks – “WS FM Sport”, WS FM, Australian Radio Network NSW M

Ray Hadley – 2GB, Macquarie Radio Network, Sydney NSW M

Andrew Moore – 2GB, Macquarie Radio Network, Sydney NSW M

Andrew Martin – Nova 969, DMG Radio Australia , Sydney NSW M

Clinton Grybas – “3AW Sport”, 3AW 693, Southern Cross Broadcasting, Melbourne VIC M
BEST NEWS PRESENTER

Robyn Herron – “News Headlines 22/03/06”, 93.5 Star FM, Macquarie Regional Radioworks, Dubbo NSW C

Jennifer Menchin – 1503 2BS Gold, Bathurst Broadcasters, Bathurst NSW C

Lois Chislett –3YB / Coast FM, ACE Radio Broadcasters, Warrnambool VIC C

Meg Purtell – “Power FM’s 98 Second Update”, 98.1 Power FM, Grant Broadcasting, Muswellbrook NSW C

Hamish Finlay – “The National News”, The River 105.7 FM, Macquarie Regional Radioworks, Albury NSW P

Renee Smith – Sea FM 90.9, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

Rod McLeod – 92.5 Gold FM, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

Kate Taylor – Canberra ’s 104.7 / Mix 106.3, Austereo / Australian Radio Network, Canberra ACT P

Matt McDonald – 2Day FM, Austereo, Sydney NSW M (FM)

Laura Tchilinguirian – Mix 101.1 FM, Australian Radio Network, Melbourne VIC M (FM)

Glenn Daniel – “WS FM News Sydney”, WS FM, Australian Radio Network, Sydney NSW M (FM)
Kristy Warner – Nova 969, DMG Radio Australia , Sydney NSW M (FM)

Monique Dews – Nova 969, DMG Radio Australia , Sydney NSW M (FM)

Rowan Baker – 2GB, Macquarie Radio Network, Sydney NSW M (AM)

Erin Maher – “Macquarie National News”, 2GB, Macquarie Radio Network, Sydney NSW M (AM)

Lynne Scrivens – 2UE, Southern Cross Broadcasting, Sydney NSW M (AM)

Steve Blanda – 2UE, Southern Cross Broadcasting, Sydney NSW M (AM)
David Armstrong – “3AW News” 3AW 693, Southern Cross Broadcasting, Melbourne VIC M (AM)
BEST PROGRAM DIRECTOR
Mitch Smart – “Dubbo’s Local Music Station”, Zoo FM, Super Network, Dubbo NSW C
Jon Vertigan – Coast FM, ACE Radio Broadcasters, Warrnambool, VIC C

Peter Hill – 2NM / 98.1 Power FM, Grant Broadcasting, Muswellbrook, NSW C

Jason Matthews – 92.5 Gold FM / Sea FM 90.9, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

Ross Turner – Sea FM Sunshine Coast , Macquarie Regional Radioworks, Sunshine Coast QLD P

Ronnie Stanton – Hot 91, Star Broadcasting, Sunshine Coast QLD P

Greg Cary – 4BC / 4BH, Southern Cross Broadcasting, Brisbane QLD M

Craig Bruce – SAFM, Austereo, Adelaide SA M

David Rymer – Triple M, Austereo, Brisbane QLD M

Adam Williscroft – Nova 106.9, DMG Radio Australia , Brisbane QLD M
BEST PROMOTIONS DIRECTOR

Kristie Pain – 92.5 Gold FM / Sea FM 90.9, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD NM

Steve White – Sea FM Sunshine Coast , Macquarie Regional Radioworks, Sunshine Coast QLD NM

Zak Davies – Canberra ’s 104.7 / Mix 106.3, Austereo / Australian Radio Network, Canberra ACT NM

Melanie Lindquist – Triple M, Austereo, Brisbane QLD M

Tanya Simpson – “Happy Team”, Nova 100, DMG Radio Australia , Melbourne VIC M

Lisa Lees and Tim Dwyer – Nova 969, DMG Radio Australia, Sydney NSW M
BEST DOCUMENTARY

Lyndon Smith – “Tsunami Wave of Recovery”, The River 105.7, Macquarie Regional Radioworks, Albury NSW NM

Marc McCreadie and Lee Dixon – “75 Years of 7LA”, 7LA 1098, Macquarie Regional Radioworks, Launceston TAS NM

Rob McLellan – 93.9 Bay FM, Grant Broadcasting, Geelong VIC NM

Sideshow Mike Anderson – “Rememberance Day”, Triple M, Austereo, Sydney NSW M

Radio 2UE – “World Cup Qualifier Victory”, 2UE, Southern Cross Broadcasting, Sydney NSW M

Paul Brokensha – “The Finals Showdown”, Fiveaa, DMG Radio Australia, Adelaide SA M
BEST MUSIC SPECIAL

1368 2GN – “A Death of a Beatle”, 1368 2GN, Capital Radio, Goulburn NSW C

Cheryl Lardner and David Bye – “Retrober”, 5RM and Magic FM, Star Broadcasting, Riverland SA C

Justin Coombes-Pearce – “INXS – Remembering Michael Hutchence”, B-Rock FM 99.3, Bathurst Broadcasters, Bathurst NSW C

Age and Renee – “The List Inside ARIA’s Red Carpet Special”, Sea FM 90.9, Macquarie Regional Radioworks P

Daniel Bozykowski – “3 Decades in 3 Days”, Mix 106.3, Austereo / Australian Radio Network, Canberra ACT P

Erin Miller, Michael Bower and Daniel Bozykowski – “2006 Countdown”, Mix 106.3, Austereo / Australian Radio Network, Canberra ACT P

Kelly Clarkson Live on the Rooftop – Fox FM, Austereo, Melbourne VIC M

Grant Tothill, Sideshow Mike Andersen, Byron Cooke & Mike Fitzpatrick – “Live 8”, Triple M, Austereo, Sydney NSW M

Take 40 Salutes Madonna – MCM Entertainment, Melbourne VIC M

Bianca Dye – Nova 969, DMG Radio Australia, Sydney NSW M

BEST SPORTS EVENT COVERAGE

1206 2CC Call Team – “NRL Coverage”, Talk Radio 1206 2CC,Capital Radio, Canberra ACT NM

K-Rock Footy – 95.5 K-Rock FM, Grant Broadcasting, Geelong, VIC NM

Alex Dean, Tim Gilbert, Susie Thompson, Alan Hunter & Craig Foster – “The A-League Grand Final”, Star 1045, DMG Radio Australia, Erina NSW NM

Triple M Football – “2005 AFL Grand Final”, Triple M, Austereo, Melbourne VIC M

Continuous Call Team – “2005 NRL Grand Final”, 2GB, Macquarie Radio Network, Sydney NSW M

3AW Football Team – “AFL Finals Series 2005”, 3AW 693, Southern Cross Broadcasting, Melbourne VIC M

Commonwealth Games Team – “Women’s Marathon Aussie Gold”, 3AW 693, Southern Cross Broadcasting, Melbourne VIC M

BEST STATION PROMOTION

Rick Knight and Lauren Williams – “STAR FM Search”, 93.9 Star FM, Macquarie Regional Radioworks, Young NSW C

97.7 Snow FM – “Rex to Sydney Promotion”, Snow FM, Capital Radio, Jindabyne NSW C

2DU – “One Perfect Day Blues visit Dubbo”, 2DU, Super Network, Dubbo NSW C

Mitch Smart – “Keith and Sarah’s Back to School Fridays”, Zoo FM, Super Network, Dubbo NSW C

Liam Renton – “Maxiride with Taxiride”, 104.9 Star FM, Macquarie Regional Radioworks, Albury NSW P

Kirsten Willoughby-Kammoun – “NXFM’s Crew on Tour”, NXFM, Austereo, Newcastle NSW P

92.5 Gold FM – “Gold FM’s Ultimate Concert Tour”, 92.5 Gold FM, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

Sea FM – “Bridget’s Life Swap”, Sea FM Sunshine Coast, Macquarie Regional Radioworks, Sunshine Coast QLD P

Sarah Ferman – “Locked in Love”, 101.3 Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Central Coast NSW P

92.9’s Ben Cousins Fun Run – 92.9 FM, Austereo, Perth WA M

Fox FM Promotions – “Kelly’s Convertible”, Fox FM, Austereo, Melbourne VIC M

2Day FM Promotions and Programming – “Sydney’s First Illegal Gay Wedding”, 2Day FM, Sydney NSW M

Triple M – “Triple M’s 25th Birthday”, Triple M, Austereo, Brisbane QLD M

Nova 106.9 – “Pimp Up Your Life”, Nova 106.9, DMG Radio Australia, Brisbane QLD M
BEST SALES PROMOTION

David Bye – “Tinny Full of Tinnies”, 5RM and Magic FM, Star Broadcasting Network, Riverland SA C

Janneke van der Sterren - “Everybody’s Talkin’ Bout a New Way of Walking”, B-Rock FM 99.3, Bathurst Broadcasters, Bathurst NSW C

90.9 Sea FM – “Moyra’s Gold Coast Girl’s Week”, Sea FM 90.9, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

Canberra’s 104.7 - “Random Man”, Canberra 104.7, Austereo / Australian Radio Network, Canberra ACT P

Star 1045 Breakfast Product Team – “Todd and Kim’s Deli Drive Thru”, Star 1045, DMG Radio Australia, Erina NSW P

Star 1045 Promotions and Breakfast Team – “Star 1045’s Wedding Crashers”, Star 1045, DMG Radio Australia, Erina NSW P

Kim Norman – “Kyle and Jackie O DVD Faves for Universal Pictures”, 2Day FM, Austereo, Sydney NSW M

Nova 969 Sale’s Team – Nova 969, DMG Radio Australia, Sydney NSW M

Alexandria Gillett – “Pepsi Max Confessions”, Nova 100, DMG Radio Australia, Melbourne VIC M

Megan Hales and Melissa Walsh – Nova 91.1, DMG Radio Australia, Adelaide SA M

BEST STATION PRODUCED COMMERCIAL
Abby Perryman – “Play A Round”, 5SE, Macquarie Regional Radioworks, Mount Gambier SA C

Jenny Summerville and Glen Thomas – “And the Keys Are”, Max FM 107.3, Super Network, Taree NSW C

Nick Lowther – “Secret Agent Col Matthews Motors”, 2MG / Real FM, Super Network, Mudgee NSW C

Ray Adams – “Day Job”, 3HA / Mixx FM, ACE Radio Broadcasters, Hamilton VIC C

Ashlea Fell – “Bockman Batteries”, 104.9 Star FM, Macquarie Regional Radioworks, Albury NSW P

Kirsten Scholes and Barry McCaul – “Foot Obsession”, Hot 91.1, Sunshine Coast QLD P

Kirsten Scholes and Vaughan Jones – “The Search”, Hot 91.1, Sunshine Coast QLD P

Bill Bailey and David Horspool – “Mackay Family Funerals”, 101.3 Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Central Coast NSW P

Rob Sharples – “Timmy – NEC”, 2Day FM, Austereo, Sydney NSW M

Outox – “The Day After”, Triple M, Austereo, Brisbane QLD M

Greg Jennings and Darren Capper – “Sushi Sushi”, Nova 100, DMG Radio Australia, Melbourne VIC M

John Curran, Darren Russell and Martin Kubitzky – “Garuda 650”, Nova 919, DMG Radio Australia, Adelaide SA M

BEST NETWORKED PROGRAM
Brendan McIntosh – “The Nitemix Hot 30”, Mixx FM, ACE Radio Broadcasters, Hamilton VIC C

Mark Edwards and Renee Accatino – “Hot FM’s Chooky For Breakfast”, Hot FM, Macquarie Regional Radioworks, Townsville QLD C

Troy and Suze – “The Morning Juice”, Hot FM, Macquarie Regional Radioworks, Bunbury WA P

Age and Renee – “The List with Age and Renee”, Sea FM 90.9, Macquarie Regional Radioworks P

Ken Green and Dan Lyons – “The Benchwarmers”, Sea FM 90.9, Macquarie Regional Radioworks P

Talkin’ Sport – “Talkin’ Sport”, 2SM 1269, Super Network, Sydney NSW M

The Kyle and Jackie O Show – “Hour of Power”, 2Day FM, Austereo, Sydney NSW M

Bryon Cooke and Mike Fitzpatrick – “Live 8”, Triple M, Austereo, Sydney NSW M

Commonwealth Games Team – “Commonwealth Games”, 3AW 693, Southern Cross Broadcasting, Melbourne VIC M

BEST SYNDICATED AUSTRALIAN PROGRAM
Radio Wise Media Network – “Home Grown Humour”, Sydney NSW

Radio Wise Media Network – “ANZAC Day 2005”, Sydney NSW

MCM Entertainment – “The Hot Hits”, Melbourne VIC

MCM Entertainment – “My Generation”, Melbourne VIC

Triffique Productions – “How Green Was My Cactus”, Umina NSW
BEST STATION PRODUCED COMEDY SEGMENT
Scott Gilmour – “Not the News”, 103.5 Mix FM, Macquarie Regional Radioworks, Maryborough QLD C

Kewy and Dazza – “Where the Bloody Hell are We”, 93.5 Star FM, Macquarie Regional Radioworks, Dubbo NSW C

Mitch Smart – “Shane Warne on Hold”, Zoo FM, Super Network, Dubbo NSW C

Jon Vertigan and Sharynn Noonan – “Brown Sugar”, Coast FM, ACE Radio Broadcasters, Warrnambool VIC C

Paul Gale – “Crazy Call Macca The Indian Telemarketer”, Sea FM 90.9, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

Paul, Moyra and Tim and the Sea FM Morning Crew – “Queen on the Turps”, Sea FM 90.9, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

Luke Bradnam – “Wayne Bennett Calls NSW Rugby League”, 102.9 Hot Tomato, Gold Coast QLD P

Christopher Welldon and Daniel Bozylowski – “Bank Phone Survey”, Canberra’s 104.7, Austereo / Australian Radio Network, Canberra ACT P

Matt Hale – “Interactive Voicemail”, 96FM, Southern Cross Broadcasting, Perth WA M

Hughesy, Kate and Dave – “Packers Funeral”, Nova 100, DMG Radio Australia, Melbourne VIC M

Kennedy and Philp – Nova 969, DMG Radio Australia, Sydney NSW M

Jon Blake – “International Talk Like a Pirate Day”, Fiveaa, DMG Radio Australia, Adelaide SA M
BEST COMMUNITY SERVICE PROJECT

Bryan French – “Road Safe”, 6MD, Macquarie Regional Radioworks, Merredin WA C

Eagle FM – “Blair at Brekkie Christmas Appeal”, Eagle FM 93.5, Capital Radio, Goulburn NSW C

The 2BS Team – “Kelso High School Appeal”, 1503 2BS Gold / B-Rock FM 99.3, Bathurst Broadcasters, Bathurst NSW C

92.7 Mix FM – “Radford’s Rescue”, 92.7 Mix FM Sunshine Coast, Macquarie Regional Radioworks, Sunshine Coast QLD P

102.9 Hot Tomato – “Road Trip Relief to Innisfail”, 102.9 Hot Tomato, Gold Coast QLD P

Marty Haynes and Erica Hodge – “Marty and Erica’s Camp Quality Convoy for Kids”, i98FM, Win Corporation, Wollongong NSW P

Steve Mummery – “I’m Breast Aware Wristbands”, Mix 94.5, Austereo, Perth WA M

The Matt and Jo Show – “The Gotcha Call Campaign”, Fox FM, Austereo, Melbourne VIC M

Ben Latimer and Kimoko Roberts – “Mix 106.5’s Variety Kid’s Radiothon”, Mix 106.5, Australian Radio Network, Sydney NSW M

Bianca Dye – Nova 969, DMG Radio Australia, Sydney NSW M
BEST ACHIEVEMENT IN PRODUCTION

Brett Wadelton – “Vertigo Star”, 93.5 Star FM, Macquarie Regional Radioworks, Dubbo NSW C

Michael Pfeiffer – 3YB / Coast FM, ACE Radio Broadcasters, Warrnambool VIC C

George Mihalos – 2EC / Power FM, Grant Broadcasting, Bega NSW C

Gareth Seager – 92.5 Gold FM / Sea FM 90.9, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

Shayne Sinclair – Sea FM 90.9, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

Ben Abbott – Sea FM 100.9, Macquarie Regional Radioworks, Hobart TAS P

Eddie Bye – “Any Station, Any Time”, Triple M, Austereo, Sydney NSW M

Sideshow Mike Andersen – Triple M, Austereo, Sydney NSW M

Blake Gibson – 2UE, Southern Cross Broadcasting, Sydney NSW M

Nova 969 – Nova 969, DMG Radio Australia, Sydney NSW M
ENGINEERING EXCELLENCE AWARD

Steve Exton – 4BC / 4BH, Southern Cross Broadcasting, Brisbane QLD

Brett Kelly – “Media Control Devices”, Austereo

Ross Forgione and Innovation Team – “Launchpod – Podcasting Upload Services, Austereo

Radio 2UE – “2UE Relocation”, 2UE, Southern Cross Broadcasting, Sydney NSW
Reply With Quote
  #2  
Old 07-08-06, 03:50 PM
Mark@'s Avatar
Mark@  Mark@ is offline Status: Offline
Administrator
Snowrider Champion
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 22,985
BEST MUSIC DIRECTOR

Matthew O’Reilly – Sea FM Fraser Coast, Macquarie Regional Radioworks, Maryborough QLD C

Jessica Hinchliffe – 1503 2BS Gold / B-Rock FM 99.3, Bathurst Broadcasters, Bathurst NSW C

Marissa Bohm – “It’s All About the Music”, 2GF, Super Network, Grafton NSW C

Cliff Reeves – “Radiowest Music”, 6TZ, Macquarie Regional Radioworks, Bunbury WA P

Mark Littler – Sea FM 98.7, Macquarie Regional Radioworks, Mackay QLD P

Mel Andersen – Sea FM Sunshine Coast, Macquarie Regional Radioworks, Sunshine Coast QLD P

Al Dobie – 102.9 Hot Tomato, Hot Tomato, Gold Coast QLD P

Jaime Chaux – 2Day FM, Austereo, Sydney NSW M

Scott Baker–Smith – Fox FM, Austereo, Melbourne VIC M

Jacqui Kassulke – Nova 91.9, DMG Radio Australia, Adelaide SA M

Dan Bessant – Nova 969, DMG Radio Australia, Sydney NSW M

BRIAN WHITE MEMORIAL AWARD

No Brian White Memorial Trophy will be awarded in the country and provincial divisions in 2006.

Daniel Sutton – 2UE, Southern Cross Broadcasting, Sydney NSW M

Clinton Maynard – 2UE, Southern Cross Broadcasting, Sydney NSW M

Matthew Pantelis – Fiveaa, DMG Radio Australia, Adelaide SA M

Neil Mitchell – “3AW Morning Program”, 3AW 693, Southern Cross Broadcasting, Melbourne VIC M

INNOVATION AND EXCELLENCE AWARD

Eric Stevens, Brian Blacklock and Chris Dawson – “About You”, WS FM, Australian Radio Network, Sydney NSW

Grant Johnstone and Carmen Braidwood – “The Grant and Carmen Breakfast Show”, Mixx, ACE Radio Broadcasters, Colac VIC

2UE – “Smart Networking”, 2UE, Southern Cross Broadcasting, Sydney NSW

BEST SALESPERSON

Rodney Watts – 3SH / Mixx FM, ACE Radio Broadcasters, Swan Hill VIC NM

Tony McAdams – Wave 96.5 FM, Grant Broadcasting, Wollongong NSW NM

Candice Bruzgulis – 4RAM / Hot FM, Macquarie Regional Radioworks, Sydney NSW NM

Paul Rogers – SA FM, Austereo, Adelaide SA M

David Millis – Mix 101.1 FM, Australian Radio Network, Melbourne VIC M

Andrea Gosstray – Gold 104.3 FM, Australian Radio Network, Melbourne VIC M

Jeanna Manifold – 97.3 FM, Australian Radio Network, Brisbane QLD M

BEST STATION SALES ACHIEVEMENT

Sales Team – 5RM and Magic 93.1, Star Broadcasting Network, Riverland SA NM

Peter Scrine – i98FM, Win Corporation, Wollongong NSW NM

Philip Reid – 4BC / 4BH, Southern Cross Broadcasting, Brisbane QLD M

Mix 94.5 – Mix 94.5, Austereo, Perth WA M

Jan Meehan – Mix 101.1 FM, Australian Radio Network, Melbourne VIC M

NOMINEES FOR MOST POPULAR STATION MANAGER

Vin Dawes – Hot FM / Radiowest, Macquarie Regional Radioworks, Narrogin WA C

David Bye – 5MR and Magic 93.1, Star Broadcasting Network, Berri SA C

Tony Nielsen – 98.1 Power FM / 2NM, Win Corporation, Muswellbrook NSW C

Eoghan O’Byrne – Mix 106.3 FM & FM 104.7, Austereo / Australian Radio Network, Canberra ACT P

Peter Upton – Sea FM / Hot FM, Macquarie Regional Radioworks, Rockhampton QLD P

Mike Toone – 92.7 Mix FM and Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Sunshine Coast QLD P

David McDonald – 4BC / 4BH, Southern Cross Broadcasting, Brisbane QLD M

Steve Rowe – Mix 102.3 / Cruise 1323, Australian Radio Network, Adelaide SA M

Paul Bartlett – Fiveaa, DMG Radio Australia, Adelaide SA M
Reply With Quote
  #3  
Old 07-08-06, 04:28 PM
batb0y's Avatar
batb0y  batb0y is offline Status: Offline
it's good to be the geek...
 
Join Date: Dec 2004
Location: Mildura, Victoria
Posts: 5,953
do they just let everyone nominate which category they want to be in??

i'd feel very depressed if i was left out
Reply With Quote
Reply Post New Thread

Bookmarks


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +11. The time now is 05:15 AM.

 
         


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.