PDA

View Full Version : Finalists announced for 2005 Commercial Radio Awards


Mark@
26-07-05, 05:39 PM
Five of Australia’s best-known radio personalities - Alan Jones (2GB), Ray Hadley (2GB), Paul Murray (Nova 96.9 Sydney), Neil Mitchell (3AW) and Steve Price (2UE), will battle it out to win the prestigious Best Current Affairs Commentator category for the 2005 Australian Commercial Radio Awards (ACRAs) after being announced today as finalists. The full list of finalists is below.

The well-known talking heads join many of Australia’s radio personalities and stars from across metropolitan, regional and country stations as finalists in the Awards, which will be announced at a gala ceremony in Sydney on October 15.

In the 25th anniversary year of FM radio broadcasting in Australia, the Music Presenter gong will be fiercely contested by finalists Bianca Dye (Nova 96.9, DMG), Simon Carey (WS FM 101.7, Australian Radio Network), Lab Rat (2DAY FM, Austereo) and Anthony Maroon (Triple M, Austereo).

Seven of Australia’s best known on-air teams will compete for Best On-Air Team including Sammy Power and Jason Bouman (MIX 106.5, Sydney), Merrick and Rosso (Nova 96.9 in Sydney), Jackie O and Kyle Sandilands (2DAYFM), The Cage (Triple M, Sydney), Hughsey, Kate and Dave (Nova 100, Melbourne), Brendan Jones and Amanda Keller (WS FM Sydney) and Botica’s Bunch (Mix 94.5,Perth). Finalists for the Best Metropolitan Talk Presenter include Ray Hadley (2GB); Alan Jones (2GB); Nicole Haack (Fiveaa, Adelaide); Neil Mitchell (3AW) and Steve Price (2UE). Alan Jones will be vying to better his record from last year where he won Best Current Affairs Presenter for the second year in a row and Best Talk Presenter for the last three years (tied last year with Neil Mitchell).

Nova’s 96.9’s Merrick and Rosso will also be hoping to make it three years in a row to win Best On Air Team, which they have won for the past two years. This year they feature as finalists in five categories: Best On-Air Team, Best Networked Program, Best Station Produced Comedy Segment, Best Station Promotion and Best Community Service Project.

2GB’s Ray Hadley is also a finalist in three categories this year: Best Talk Presenter, Best Current Affairs Commentator and Best Sports Presenter while Austereo’s Kyle and Jackie O are finalists in Best Networked Show as well as Best On Air Team

Organised by Commercial Radio Australia, on behalf of the radio industry, the Awards include 29 categories, which cover all areas of radio broadcasting including news, talk, sport, music and entertainment. The Australian Commercial Radio Awards differ from television’s Logie Awards, in that they are peer judged with judging panels comprised of industry members.

There is one new category this year – the Innovation and Excellence Award, sponsored by Southern Cross Broadcasting, which recognises excellence in innovation across all facets of radio including on and off air, sales, marketing, programming and management.

Chief executive officer of Commercial Radio Australia, Joan Warner said this year’s Awards look set to be very exciting with MC for the night well known FM talk personality, Paul Murray of Nova 96.9 FM’s weekday 10-12pm timeslot.

“Paul won highly commended in the Best Current Affairs Commentator category last year so is eminently well-placed to handle the hosting role. This year’s Awards look set to be very exciting and provide a great opportunity to recognise the achievements of Australia’s radio broadcasters and the role of radio generally in the community.

“It will be a particularly special event for the industry this year, given the industry organisation, known as Commercial Radio Australia, is celebrating 75 years of representing commercial radio.”

The 2005 ACRAs enjoy the support of Arbitron, Nielsen Media Research, Australian Retirement Fund, RCS Sound Software, Comsyst and The Music Network.

FINALISTS FOR 2005 AUSTRALIAN COMMERCIAL RADIO AWARDS

Please note: Category Finalists are denoted with the following letters: Country, Provincial, Non Metropolitan, Metropolitan.

BEST NEWCOMER ON-AIR

Abby Dinham – “The Morning Zoo,” 92.7 ZOO FM, Supernetwork Radio, Dubbo NSW C

Dave Evans - “Zoo FM Drive Live”, 92.7 ZOO FM, Supernetwork Radio, Dubbo NSW C

Chris Baskerville – B-Rock FM 99.3, Camplin Broadcasters, Bathurst NSW C

Chris Tennant – 977 Snow FM, Capital Radio Network, Cooma NSW C

Michael Walkley – 90.9 Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

Luke Toohey – Mix 106.3, Macquarie Regional Radioworks, Townsville QLD P

Virginia Lette – FM 104.7, Australian Radio Network, Canberra ACT P

Meshel Laurie – Star 1045, DMG Radio Australia, Central Coast NSW P

Brendon Boss - “Bossy”, 102.9 Hot Tomato, Gold Coast QLD P

Jo Donohue – 102.9 Hot Tomato, Gold Coast QLD P

Adam Richard – “Oscars,” FOX FM, Austereo, Melbourne VIC M

“Fridgy” Paul Hancock – Nova 96.9, DMG Radio Australia, Sydney NSW M

Ryan Fitzgerald – Nova 919, DMG Radio Australia, Adelaide SA M

Micheal “Guitar Boy” O’ Brien – “Guitar Boy Vs Sandra Bullock”, B105 FM, Austereo, Brisbane QLD M

David Campbell – Nova 96.9, DMG Radio Australia, Sydney, NSW M

BEST NEWCOMER OFF-AIR

Shayne Sinclair – FM 104.7, Supernetwork Radio, Grafton NSW C

Carly Quinn – 3HA / Mixx FM, ACE Radio Broadcasters, Hamilton VIC C

Neville D’Costa – 90.9 Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

Amy Warren – 92.5 Gold FM, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

Matty Cass – Hot FM, Macquarie Regional Radioworks, Bunbury WA P

Nathan Robb – “Down and Dirty with John Howard”, 3TR FM, ACE Radio Broadcasters, Traralgon VIC P

Matthew Kuchel – SA FM, Austereo, Adelaide SA M

David Konsky – FOX FM, Austereo, Melbourne VIC M

Bruno Bouchet – 4BC, Southern Cross Broadcasting, Brisbane QLD M

Katie Lloyd – “Breakfast Producer- Sammy & Jason in the Morning”, Mix 106.5, Australian Radio Network, Sydney NSW M

BEST MUSIC PRESENTER

Justin Coombes – Pearce – B-Rock FM 99.3, Camplin Broadcasters, Bathurst NSW C

Dave Evans – “ZOO FM Drive Live”, 92.7 ZOO FM, Supernetwork Radio, Dubbo NSW C

Leigh Jones – “Jonesy ”, WAFM, Leederville WA C

Simon Pulis – 977 Snow FM, Capital Radio, Cooma NSW C

Justin James – “What Radio is to Me”, HOT FM, Macquarie Regional Radioworks, Bunbury WA P

Matt Walsh – 92.7 Mix FM, Macquarie Regional Radioworks, Sunshine Coast QLD P

Matty White – Star 1045, DMG Radio Australia, Central Coast NSW P

Rob Doorey – C91.3 FM, WIN Corporation, Campbelltown NSW P

Simon Mountain – 102.9 Hot Tomato, Gold Coast QLD P

Anthony Maroon –Triple M, Austereo, Sydney NSW M

Lab Rat – “The Lab Rat”, 2DAY FM, Austereo, Sydney NSW M

Simon Carey – WS FM 101.7, Australian Radio Network, Sydney NSW M

Bianca Dye – Nova 96.9, DMG Radio Australia, Sydney NSW M

BEST TALK PRESENTER

Latika Bourke – “The Morning Wireless Program”, 1503 2BS Gold, Camplin Broadcasters, Bathurst NSW C

Anthony Zanos – “McDonalds Drive Show”, 2RE, Supernetwork Radio, Taree NSW C

Barry Hill – “Brekky Club”, 2RE, Supernetwork Radio, Taree NSW C

David Gillies – 105.3 New FM, Supernetwork Radio, Newcastle NSW P

Graeme Day – 2ST, Grant Broadcasters, Nowra NSW P

Mark Hyland – 93.9 Bay FM, Grant Broadcasters, Geelong VIC P

Mike Jeffreys – Talk 2CC, Capital Radio, Canberra ACT P

Ray Hadley – 2GB, Macquarie Radio Network, Sydney NSW M

Alan Jones – 2GB, Macquarie Radio Network, Sydney NSW M

Nicole Haack – Fiveaa, DMG Radio Australia, Adelaide SA M

Neil Mitchell – “3AW Morning Program”, 1278 3AW, Southern Cross Broadcasting, Melbourne VIC M

Steve Price – “Steve Price at Drive”, 2UE, Southern Cross Broadcasting, Sydney NSW M

BEST ON-AIR TEAM

Rod Cuddihy & Alex Flack – “Rod & the Flack”, 93.5 Star FM, Macquarie Regional Radioworks, Dubbo NSW C

The Sea FM Morning Crew – “Matt, Maree & Sideshow Pete”, Sea FM 101.9, Macquarie Reg. Radioworks, Maryborough QLD C

David Gell & Leigh Jones – “Dave & Jonesy’s Big Breakfast”, WAFM, Leederville WA C

Grant & Carmen – “The Grant & Carmen Breakfast Show”, Mixx FM 106.3, ACE Radio Broadcasters, Colac VIC C

Phebe Irwin & Dave Gorr – “The Big Breakfast with Phebe & Dave”, 96.5 Wave FM, Grant Broadcasters, Wollongong NSW P

Chrissie & Ronnie – “Hot 91 Breakfast”, Hot 91.1, Queensland Media Investments, Sunshine Coast QLD P

Phil Brandel & Jo Abi –“The Phil & Jo Show”, The Edge 96.1, Australian Radio Network, Sydney NSW P

Paul Gale, Moyra Macgregor & Tim Lordan – “The Sea FM Morning Crew”, 90.9 Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

Dan Lyons & Ken Green – “The Benchwarmers”, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

David Collins & Tanya Wilks – KO FM, Austereo, Newcastle NSW P

Botica’s Bunch – Mix 94.5, Austereo, Perth WA M

The Cage – Triple M, Austereo, Sydney NSW M

The Kyle & Jackie O Show – 2DAY FM, Austereo, Sydney NSW M

Hughsey, Kate & Dave – Nova 100, DMG Radio Australia, Melbourne VIC M

Sammy Power & Jason Bouman – Mix 106.5, Australian Radio Network, Sydney NSW M

Brendan Jones & Amanda Kellar – WS FM 101.7, Australian Radio Network, Sydney NSW M

The Merrick & Rosso Breakfast Team – Nova 96.9, DMG Radio Australia, Sydney NSW M

BEST CURRENT AFFAIRS COMMENTATOR

Alan Jones – 2GB, Macquarie Radio Network, Sydney NSW

Ray Hadley – 2GB, Macquarie Radio Network, Sydney NSW

Paul Murray – Nova 96.9, DMG Radio Australia, Sydney NSW

Neil Mitchell – “3AW Morning Program”, 1278 3AW, Southern Cross Broadcasting, Melbourne VIC

Steve Price – “Steve Price at Drive”, 2UE, Southern Cross Broadcasting, Sydney NSW

BEST SPORTS PRESENTER

Glenn Wilson – “Saturday Sports with Willo”, 6KG Radiowest, Macquarie Regional Radioworks, Kalgoorlie WA C

Phil Cole – 1503 2BS Gold, Camplin Broadcasters, Bathurst NSW C

Geoff Mann – 2DU, Supernetwork Radio, Dubbo NSW C

Steve Allan – “2GO Good Sports”, 2GO 107.7, Macquarie Regional Radioworks, Gosford NSW P

David Gillies – 105.3 New FM, Supernetwork Radio, Newcastle NSW P

Ray Hadley – 2GB, Macquarie Radio Network, Sydney NSW M

Travis Winks – WS FM 101.7, Australian Radio Network, Sydney NSW M

Ken Cunningham – Fiveaa, DMG Radio Australia, Adelaide SA M

Rex Hunt – “3AW Football”, 1278 3AW, Southern Cross Broadcasting, Melbourne VIC M

Clinton Grybas – “3AW Sport”, 1278 3AW, Southern Cross Broadcasting, Melbourne VIC M

BEST NEWS PRESENTER

Justin Coombes – Pearce – B-Rock FM 99.3, Camplin Broadcasters, Bathurst NSW C

Janeen Hosemans – 1503 2BS Gold, Camplin Broadcasters, Bathurst NSW C

Lois Chislett – 3YB, ACE Radio Broadcasters, Warrnambool VIC C

Renee Smith –90.9 Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

Samantha Blair – “National News”, The River 105.7, Macquarie Regional Radioworks, Albury NSW P

Alison Crew – C91.3FM, WIN Corporation, Campbelltown NSW P

Rowan Barker – 2GB, Macquarie Radio Network, Sydney NSW M (AM)

Denis O’Kane – “3AW News”, 1278 3AW, Southern Cross Broadcasting, Melbourne VIC M (AM)

Tony Tardio – “3AW News”, 1278 3AW, Southern Cross Broadcasting, Melbourne VIC M (AM)

David Armstrong – “3AW News”, 1278 3AW, Southern Cross Broadcasting, Melbourne VIC M (AM)

Steve Blanda – 2UE, Southern Cross Broadcasting, Sydney NSW M (AM)

Tamra Mercieca – “News Bulletin”, FOX FM, Austereo, Melbourne VIC M (FM)

Geoff Field – 2DAY FM, Austereo, Sydney NSW M (FM)

Carrie Bickmore – Nova 100, DMG Radio Australia, Melbourne VIC M (FM)

Monique Dews – Nova 96.9, DMG Radio Australia, Sydney NSW M (FM)

Katrina Blowers – Nova 96.9, DMG Radio Australia, Sydney NSW M (FM)

Loretta Ryan – Triple M 104.5, Austereo, Brisbane QLD M (FM)

BEST PROGRAM DIRECTOR

Jon Vertigan – Coast FM, ACE Radio Broadcasters, Warrnambool VIC C

Damien Willoughby – 977 Snow FM, Capital Radio, Cooma NSW C

Stephen Bugg – Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Hobart TAS P

Phil Brandel – The Edge 96.1, Australian Radio Network, Sydney NSW P

Jason Matthews – 92.5 Gold FM / 90.9 Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

Mitch Braund – 101.3 Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Gosford NSW P

Mike Byrne – NXFM /KOFM, Austereo, Newcastle NSW P

Craig Bruce – 2DAY FM, Austereo, Sydney NSW M

Brad McNally – 96 FM, Southern Cross Broadcasting, Perth WA M

Nic Nolan – Fiveaa, DMG Radio Australia, Adelaide SA M

David Rymer – Triple M 104.5, Austereo, Brisbane QLD M

BEST PROMOTIONS DIRECTOR

Sarah Ferman – 101.3 Sea FM / 107.7 2GO, Macquarie Regional Radioworks, Gosford NSW NM

Kristie Pain – 92.5 Gold FM / 90.9 Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD NM

Nicky Ford – Star 1045, DMG Radio Australia, Central Coast NSW NM

Peta – Jayne Habner – 102.9 Hot Tomato, Gold Coast QLD NM

Jean Jenkins – 2GB, Macquarie Radio Network, Sydney NSW M

Andy Milne – 96 FM, Southern Cross Broadcasting, Perth WA M

Melanie Linquist – Triple M 104.5, Austereo, Brisbane QLD M

Paul Bowd – 2UE, Southern Cross Broadcasting, Sydney NSW M

BEST DOCUMENTARY

Barry Keohane & Lukas Augerinos – “Let’s Talk About It”, 100.7 Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Townsville QLD NM

Mark Lynch – “1955 Floods Remembered”, 2DU, Supernetwork Radio, Dubbo NSW NM

Renee Smith – “Tsunami Survival”, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD NM

Andrew “Cosi” Costello – “Rising Homelessness”, SA FM, Austereo, Adelaide SA M

Sideshow Mike Andersen – “Anzac Day 2004”, Triple M, Austereo, Sydney NSW M

Greg Hayes & Peter Duffy – “Peter Norman Mexico Olympics 1968”, 2KY 1017, SKY Broadcasting, Sydney NSW M

Blake Gibson– “Remembering Our Fallen Soldiers”, 2UE, Southern Cross Broadcasting, Sydney NSW M

BEST MUSIC SPECIAL

Melanni Heldon, Craig Bassett & Adrian Charlesworth – “An Hour on the Green”, 2MG / Real FM, Supernetwork Radio, Mudgee NSW C

Justin Coombes - Pearce – “Brother Back in Bathurst”, B-Rock FM 99.3, Camplin Broadcasters, Bathurst NSW C

Capital Radio Network – “Remembering Paul Hester”, Snowy Mountains 2XL, Capital Radio, Cooma NSW C

Matt Sutton & Stephen Bugg– “Sea FM’s Superstar Smackdowns”, Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Hobart, TAS P

Lyndon Smith – “Sunday Rewind – Beatle’s 40th Anniversary Celebration”, 1494 2AY, Macquarie Regional Radioworks, Albury NSW P

Sea FM Rockhampton – “Sea FM’s Wall of Sound”, Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Rockhampton QLD P

Triple M Adelaide – “104 Moments in Music”, 1047 Triple M, Austereo, Adelaide SA M

MCM Entertainment – “Take 40 Salutes U2”, Melbourne VIC M

Bianca Dye & Jamie Green – “Out of Control with Outkast”, Nova 96.9, DMG Radio Australia, Sydney NSW M

Triple M 104.5 – “Essential 2005 Countdown”, Triple M 104.5, Austereo, Brisbane QLD M

BEST SPORTS EVENT COVERAGE

Cliff Reeve, Matt East & Sam Zilko – “Radio West Olympics”, HOT FM, Macquarie Regional Radioworks, Bunbury WA NM

The 2BS Race Team – “The Bob Jane T- Marts 1000”, 1503 2BS Gold, Camplin Broadcasters, Bathurst NSW NM

K-Rock Footy – “Preliminary Final AFL”, 95.5 K-Rock, Grant Broadcasters, Geelong VIC NM

8HA - “2004 Alice Springs Masters Games”, 8HA, Alice Springs Broadcasters, Alice Springs, NT NM

6PR Sports Department – “Delaware North 20/20 Match”, 6PR, Southern Cross Broadcasting, Perth WA M

Triple M Football – “2004 AFL Grand Final”, Triple M, Austereo, Melbourne VIC M

Continuous Call Team – “2004 State of Origin Series”, 2GB, Macquarie Radio Network, Sydney NSW M

Gordon Bray – “2004 Super 12’s Coverage”, 2UE, Southern Cross Broadcasting, Sydney NSW M

BEST STATION PROMOTION

97.3 Coast FM – “Bang Your Bonbon”, 97.3 Coast FM, West Coast Radio, Mandurah WA C

Kevin Rigby & Stephen Walter – “Brekky with the Boys Australian Idol Tamvegas Style”, FM 92.9, Supernetwork Radio, Tamworth NSW C

Capital Radio - “Three Grand Band”, 977 Snow FM, Capital Radio, Cooma NSW C

90.9 Sea FM – “Little House in the Sticks”, 90.9 Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

Kim Geale & David Noonan – “World Record of Dave’s”, Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Hobart TAS P

i98FM – “Keith”, i98FM, WIN Corporation, Wollongong NSW P

Sea FM Rockhampton – “Sea FM’s Changing Grooms”, Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Rockhampton QLD P

NXFM Promotions Team – “The NX Crew’s 500th Birthday”, NXFM, Austereo, Newcastle NSW P

SA FM Programming & Promotions Teams – “SA FM's Selfish Sex”, SA FM, Austereo, Adelaide SA M

The 2DAY FM Whirlwind - 2DAY FM, Austereo, Sydney NSW M

Nova 96.9 – “Phone Sex”, Nova 96.9, DMG Radio Australia, Sydney NSW M

Lisa Lees & Amanda Lumsden – “Merrick & Rosso - Wedding Unplanners”, Nova 96.9, DMG Radio Australia, Sydney NSW M

Nova 96.9 – “Catch 22”, Nova 96.9, DMG Radio Australia, Sydney NSW M

B105 FM – “Bridezilla”, B105 FM, Austereo, Brisbane QLD M

Paul Bowd –“John Laws Camry Promotion”, 2UE, Southern Cross Broadcasting, Sydney NSW M

BEST SALES PROMOTION

Joel Gosper & Daryl Egan – “Our Voice”, Power FM, Grant Broadcasters, Hunter Valley NSW C

Phil Cole & Robyn Robertson – “Phil Finds His Colour, Image & Style”, 1503 2BS Gold, Camplin Broadcasters, Bathurst NSW C

Iris Dorsett, Lisa Robinson, Jennifer Menchin & Aurora Scott – “Wedding Bells, Wellness & Weight Loss”, 1503 2BS Gold / B-Rock FM 99.3, Camplin Broadcasters, Bathurst NSW C

Pamela Howard – “Honda of Torture” 107.3 Max FM, Supernetwork Radio, Taree NSW C

92.5 Gold FM - “92.5 Gold FM's Christmas Wish”, 92.5 Gold FM, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

i98FM – “ Doomed Groom”, i98FM, WIN Corporation, Wollongong NSW P

Nicky Ford & Alex Dean – “Oktoberfest”, Star 1045, DMG Radio Australia, Central Coast NSW P

Nicky Ford, Alex Dean, Dave Post & Matty White – “ Closet Coastars”, Star 1045, DMG Radio Australia, Central Coast NSW P

Peta-Jayne Habner – “Greater Building Society - Holiday a Day”, 102.9 Hot Tomato, Gold Coast QLD P

Triple M Network – “The Incredibles”, Triple M, Austereo, National M

Alex Gillett – “Jeans West Wish You Were Here”, Nova 100, DMG Radio Australia, Melbourne VIC M

Nova 93.7 – “Make an Arrrrrs of Yourself”, Nova 93.7, DMG Radio Australia, Perth WA M

BEST STATION PRODUCED COMMERCIAL

Macquarie Regional Radioworks – “Goldie”, 99.7 Star FM / 96.3 2RG, Macquarie Regional Radioworks, Griffith NSW C

Richard Kew – “Scrubber’s”, MIXX FM 106.3, ACE Radio Broadcasters, Colac VIC C

Chris Creasey – “Rod Hammond - Ultrasound”, 1089 3WM, ACE Radio Broadcasters, Horsham, VIC C

Michelle Butler – “Ski One: Klaus”, The Edge 96.1, Australian Radio Network, Sydney NSW P

Peter Maden - “Unleashed”, 92.5 Gold FM, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

Hamish Ludwig & Ray Hahunga – “Totally Workwear”, 99.5 Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Cairns QLD P

Ben Davies – “Redline Honda - The Ultimate Prize”, Sea FM 98.7, Macquarie Regional Radioworks, Mackay QLD P

Matt Lygoe, Todd Widdkombe & Kelli Cardwell – “West Gosford Butchery”, Star 1045 DMG Radio Aust, Cntl Coast NSW P

Damian Cowell & Gary Cranston – “Kangaroos”, Triple M, Austereo, Melbourne VIC M

Geoff Bickerton –“Seven Seas - Barry No Nuts”, Mix 102.3, Australian Radio Network, Adelaide SA M

Andrea Brazilian Hard Wax – “Garden”, Nova 96.9, DMG Radio Australia, Sydney NSW M

Matt Dickson – “Kleenheat Gas - Flamin Idiot”, Nova 93.7, DMG Radio Australia, Perth WA M

BEST NETWORKED PROGRAM

Brendan McIntosh – “ACE Hot 30”, Mixx FM, ACE Radio Broadcasters NM

Dan Lyons & Ken Green – “The Benchwarmers”, Macquarie Regional Radioworks NM

The Morning Juice - Troy & Suze – “The Morning Juice”, Hot FM, Macquarie Regional Radioworks, NM

The Big K & Renee – “The Fat 30”, Macquarie Regional Radioworks, NM

The Kyle & Jackie O Show - 2DAY FM, Austereo M

Continuous Call Team – “Weekend Detention”, 2GB, Macquarie Radio Network M

The Merrick & Rosso Breakfast Team – “Merrick & Rosso: Least Worst Bits”, Nova 96.9, DMG Radio Australia M

Gerard Healy & Dwayne Russell – “Sports Today”, 1278 3AW, Southern Cross Broadcasting M

3AW Football Team – “3AW Football Preview”, 1278 3AW, Southern Cross Broadcasting M

BEST SYNDICATED AUSTRALIAN PROGRAM

Radiowise Media Networks & The Media Plan – “Ministry of Sounds Sessions”

MCM Entertainment – “Take 40 Australia”

MCM Entertainment – “My Generation”

MCM Entertainment – “Hot Hits”

Jason Sole - Sole Entertainment - “Remedy”, Austereo

BEST STATION PRODUCED COMEDY SEGMENT

Rod and The Flack – “Can We Do Better Than Gretel? ”, 93.5 Star FM, Macquarie Regional Radioworks, Dubbo NSW C

Brekky with the Boys – Kevin Rigby & Stephen Walter “Sensing Serious Shenanigans”, FM 92.9, Supernetwork, Tamworth NSW C

Andrew Bland – “SBS Ashes Coverage”, 103.5 Mix FM, Macquarie Regional Radioworks, Fraser Coast QLD C

John Vertigan & Sharynn Noonan – “Jon Meets Lleyton & Bec”, Coast FM, ACE Radio Broadcasters, Warrnambool VIC C

Duncan Potts, Leighton Marshall, Jamie Way, Mark Grentall & Dale Allison - “Shannon Noll / Aussie Pope”, 93.1 Star FM, Macquarie Regional Radioworks, Wagga Wagga NSW P

Phoebe Irwin, Dave Gorr & Chae Rogan – “City Rail Excuses”, 96.5 Wave FM, Grant Broadcasters, Wollongong NSW P

Paul Gale – “Crazy Call - Jaw Talk”, 90.9 Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

The Benchwarmers – “White Noise”, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

Arny & Andie in the Morning – “1001 Movies You Must See Before You Die”, 3TR FM, ACE Radio Broadcasters, Traralgon VIC P

Hamish & Andy – “1st Ever Battle of the Sexes”, FOX FM, Austereo, Melbourne VIC M

The Matt & Jo Show – “Great Race”, FOX FM, Austereo, Melbourne VIC M

Tom Gleeson, Subby Valentine & Daniel Pearson – “The Australian Fast Bowler”, Triple M, Austereo, Melbourne VIC M

Hughsey, Kate & Dave – “Delta’s New Album”, Nova 100, DMG Radio Australia, Melbourne VIC M

Hughsey, Kate & Dave - “4 Wheel Drives”, Nova 100, DMG Radio Australia, Melbourne VIC M

The Merrick & Rosso Breakfast Show featuring Larry Emdur, Tom Williams & Laurie Daley – “The 2004 Merrick & Rosso Christmas Pantomime”, Nova 96.9, DMG Radio Australia, Sydney NSW M

Mike Carlton & Blake Gibson – “Friday News Review”, 2UE, Southern Cross Broadcasting, Sydney, NSW M

BEST COMMUNITY SERVICE PROJECT

Blair Woodcock – “The Codie-Ann Quade Challenge”, Eagle FM 93.5, Capital Radio, Goulburn NSW C

The 2BS B-Rock Crews – “$12,000 for Radio’s for Asia”, 1503 2BS Gold / B-Rock FM 99.3, Camplin Broadcasters, Bathurst NSW C

1503 2BS Gold – “Bathurst Triple B Ball”, 1503 2BS Gold, Camplin Broadcasters, Bathurst NSW C

3YB– “Operation Summerbool”, 3YB, ACE Radio Broadcasters, Warrnambool VIC C

Richard Kew – “Radio Relay”, MIXX FM 106.3, ACE Radio Broadcasters, Colac VIC C

Greg Jennings - “Daniel Morcombe”, HOT 91.1, Queensland Media Investments, Sunshine Coast QLD P

90.9 Sea FM – “Sea FM’s Merry Kissmas for Macy”, 90.9 Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

Star 1045 – “Doyalson Fire Appeal”, Star 1045, DMG Radio Australia, Central Coast NSW P

SA FM – “Shoebox of Love”, SA FM, Austereo, Adelaide SA M

Nova 100 – “Nova’s All Ear’s”, Nova 100, DMG Radio Australia, Melbourne VIC M

Nova 96.9 – “Oasis Takin’ Ova Nova”, Nova 96.9, DMG Radio Australia, Sydney NSW M

Amanda Lumsden & Merrick & Rosso – “Cows for Care Australia”, Nova 96.9, DMG Radio Australia, Sydney NSW M

B105 Morning Crew – “Daniel Morcombe Day”, B105 FM, Austereo, Brisbane QLD M

Triple M 104.5 – “Pay for Play Tsunami Appeal”, Triple M 104.5, Austereo, Brisbane QLD M

BEST ACHIEVEMENT IN PRODUCTION

Rod and The Flack – “Viva Dubvegas”, 93.5 Star FM, Macquarie Regional Radioworks, Dubbo NSW C

Craig Bassett – “The Voices of Mudgee”, 2MG / Real FM, Supernetwork Radio, Mudgee NSW C

Trent Mc Curdy – MIXX FM 106.3, ACE Radio Broadcasters, Horsham VIC C

Ben Abbott – Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Hobart TAS P

David Horspool - 101.3 Sea FM / 2GO 107.7, Macquarie Regional Radioworks, Gosford NSW P

Dan King –101.3 Sea FM / 2GO 107.7, Macquarie Regional Radioworks, Gosford NSW P

Ben Harrison – “Hot Tomato Imaging”, 102.9 Hot Tomato, Gold Coast, QLD P

Shane Rogers – “Totally Different”, 1047 Triple M, Austereo, Adelaide SA M

Matt Nikolic – FOX FM, Austereo, Melbourne VIC M

Matt Dower – “Triple M Production”, Triple M, Austereo, Melbourne VIC M

Sideshow Mike Andersen –Triple M, Austereo, Sydney NSW M

Geoff Bowser, Simon Kennedy, Joe Lewis, Ben Ryan, Wayne Fox, Scott Muller & The Nova 96.9 Production Team – Nova 96.9, DMG Radio Australia, Sydney NSW M

Rick Wade – Triple M 104.5, Austereo, Brisbane QLD M

BEST MUSIC DIRECTOR

Matthew O'Reilly - 101.9 Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Maryborough QLD C

Dan Cole – WAFM, Leederville WA C

Glenn Mintern - 102.3 4TOFM, Macquarie Regional Radioworks, Townsville, QLD P

Belinda Green - Hot FM, Macquarie Regional Radioworks, Bunbury, WA P

Steve Goode - 93.9 Bay FM, Grant Broadcasters, Geelong, VIC P

Matty White - Star 1045, DMG Radio Australia, Central Coast, NSW P

Jaime Chaux - Triple M Adelaide / 2DAY FM, Austereo, Adelaide / Sydney SA/ NSW M

Jacqui Kassulke - Nova 919, DMG Radio Australia, Adelaide SA M

Kim Blair - Triple M 104.5, Austereo, Brisbane QLD M

Andrew Very - B105 FM, Austereo, Brisbane QLD M

BRIAN WHITE MEMORIAL AWARD

Kelly Fedor – “The Fluoride Debate”, 2MG / Real FM, Supernetwork Radio, Mudgee NSW C

Matt East - “A School in Crisis”, 6KG Radiowest, Macquarie Regional Radioworks, Kalgoorlie WA C

Latika Bourke – “21 Health Jobs Saved”, 1503 2BS Gold, Camplin Broadcasters, Bathurst NSW C

Justin Kelly – “2004 Olympic Games”, 2GB, Macquarie Radio Network, Sydney NSW M

Kylie Simmonds – 2UE, Southern Cross Broadcasting, Sydney NSW M

Clinton Maynard - 2UE, Southern Cross Broadcasting, Sydney NSW M

BEST STATION SALES ACHIEVEMENT

West Coast Radio Direct Sales Team – 97.3 Coast FM / 1116 6MMM, West Coast Radio, Mandurah WA NM

Donna Theron – Mix 106.3, Australian Radio Network, Canberra ACT NM

KOFM Sales Team – 102.9 KOFM, Austereo, Newcastle NSW NM

NXFM Sales Team – 106.9 NXFM, Austereo, Newcastle NSW NM

Nova 969 Sales Team – Nova 969, DMG Radio Australia, Sydney NSW M

Radio 4BC Sales Team – Radio 4BC, Southern Cross Broadcasting, Brisbane QLD M

BEST SALESPERSON

Jenni Puccini – 97.3 Coast FM / 1116 6MM, West Coast Radio, Mandurah WA C

Karen Egan – Power Fm, Grant Broadcasters, Hunter Valley NSW C

Meredith Lane – Mix 106.3, Australian Radio Network, Canberra ACT P

Michelle Moores – i98FM, WIN Corporation, Wollongong NSW P

Paul Rogers – SA FM, Austereo, Adelaide SA M

Robert Iannazzo – Mix 104.3, Australian Radio Network, Melbourne VIC M

ENGINEERING EXCELLENCE AWARD

Rod Ashworth, Mark Lowe, Bob Randall, Alan Mead – “Pulse Delay Unit”, Hot FM, Macquarie Regnl Radioworks, Bunbury WA

Townsville Engineering - Keith Rayner, Andrew Meachen – “Integration of Sea FM & Mix FM into existing 4TOFM & HOT FM Building”, 4TO FM / Hot FM, Macquarie Regional Radioworks, Townsville, QLD

Elio Tedessco –“Son of a Spit MK11 - Pop Filter Screen Adaption for AKG H30”, 5AA, DMG Radio Australia, Adelaide SA

Elio Tedessco – “Construction of Fiveaa & Nova 919”, Fiveaa, DMG Radio Australia

Brett Kelly – “Austereo's Digital Designs - A Complete Approach”, Austereo

Austereo Engineering – “Austereo's Broadcast Data System”, Austereo

INNOVATION AND EXCELLENCE AWARD

Rob Sharples & Sally O’ Donoghue – “Austereo Creative Team Sydney Re-launch”, 2DAY FM/Triple M, Austereo, NSW

Trevor Long – “Digital Radio”, 2GB, Macquarie Radio Network, Sydney NSW

Rex Morris & Guy Dobson – “Creation of Australian Radio’s Non Format”, Triple M 104.5, Austereo, Brisbane QLD

NOMINEES FOR MOST POPULAR STATION MANAGER

James Barrett - 6MM/ 97.3 Coast FM, West Coast Radio, Mandurah WA C

Vin Dawes – 6MD / Hot FM / 6NA, Macquarie Regional Radioworks, Narrogin WA C

Michael Pearce-Raisin - 5SE / Star FM, Macquarie Regional Radioworks, Mt Gambier SA C

Paul O' Connor – 4MK FM / HOT FM, Macquarie Regional Radioworks Mackay QLD P

Eoghan O'Byrne – Mix 106.3 / FM 104.7, Australian Radio Network, Canberra ACT P

Sue Gilbert - HOT FM / SEA FM, Macquarie Regional Radioworks, Gladstone QLD P

Peter Scrine - i98FM, WIN Corporation, Wollongong NSW P

David Hoey - 3BA FM / Power FM, Grant Broadcasters, Ballarat VIC P

Leanne Hulm – Sun FM 96.9 / Sun Mt Buller 93.7 / 3SR FM 95.3, Macquarie Regional Radioworks, Shepparton VIC P

Steve Rowe - Mix 102.3, Australian Radio Network, Adelaide SA M

Peter Verhoeven - 4KQ /97.3, Australian Radio Network, Brisbane QLD M

Declan Kelly - 96FM, Southern Cross Broadcasting, Perth WA M

Paul Bartlett - Fiveaa, DMG Radio Australia, Adelaide SA M

Mark@
26-07-05, 05:42 PM
Best PD:

Mike Byrne – NXFM /KOFM, Austereo, Newcastle NSW P

ROFL!!!!!!!!! Go "Bazza" - kick arse my friend!

Sambo
26-07-05, 05:50 PM
what happened to tony pilkington, keith conlon and jon blake for adelaide breakfast?